Hivi Ndivyo Ndoto Zako Zinaweza Kuwa Kweli.

Dreams do not come true just because you dream them.
It’s hard work that makes things happen.
It’s hard work that creates change…
Ditch the dream and be a doer, not a dreamer.

Ndoto zako hazitakuwa kweli kwa sababu tu umeota,
Ni kufanya kazi kwa juhudi ndio kunafanya mambo yatokee,
Ni kufanya kazi kwa juhudi ndio kunaleta mabadiliko.
Acha kuota na kuwa mtendaji, sio muotaji tu.

Nakutakia kila la kheri,
TUPO PAMOJA.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s